Historia

Struktura organizacyjna jednostki na przestrzeni lat

Klinika Dermatologii i Wenerologii rozpoczęła swą działalność jako Katedra Dermatologii Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Łódzkiego w roku akademickim 1945/1946. Z chwilą utworzenia Akademii Medycznej w Łodzi z dniem 1 stycznia 1950 r. stała się placówką tej Uczelni. Pierwszym kierownikiem Kliniki został mianowany prof. dr hab. Stanisław Kapuściński. Klinika mieściła się wówczas w Szpitalu Miejskim im. E. Sonnenberga przy ul. Tramwajowej 15. Już w marcu 1947 r. uruchomiono Poradnie: Leczenia Kiły i Dermatologiczną. Z biegiem czasu Klinika rozszerzyła swą działalność. Powstały Pracownie: histopatologiczna, mikologiczno-bakteriologiczna i biochemiczna oraz biblioteka.

Rok akademicki 1953/54 rozpoczęła Klinika pod kierownictwem prof. Jerzego Lutowieckiego, który od 1958 r. podjął jednocześnie obowiązki Szefa Katedry Dermatologii Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. Jesienią 1957 r. Klinika uzyskała nową siedzibę w gmachu szpitala przy ul. Fornalskiej 37 a w roku 1962 została przeniesiona do siedziby przy ul. Krzemienieckiej 5. Utworzono wówczas Szpital Kliniczny Nr 5. Jego dyrektorem został dr med. Eugeniusz Korczyński. Funkcję tę pełnił do roku 1976. Od tego momentu Klinika prowadziła swą działalność do 30 czerwca 2001 r. na bazie Specjalistycznego Dermatologicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej. Od 1 lipca 2001 r. weszła w struktury Centralnego Szpitala Klinicznego Akademii Medycznej w Łodzi (od 1 października 2002 r. Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi). Równocześnie utworzono Centrum Diagnostyczno-Lecznicze Chorób Skóry, w którym są przyjmowani pacjenci ambulatoryjni. Obecnie jednostka pozostaje w strukturze USK im. WAM –Centralny Szpital Weteranów.

W 1966 r. prof. Jerzy Lutowiecki przeszedł na emeryturę. Na stanowisko kierownika z dniem 1.08.1967 r. został powołany doc. Antoni Czernielewski. W tym samym roku nastąpiło rozdzielenie Klinik Dermatologicznych AM i WAM. Wzrastające wymagania naukowe i potrzeby ludności skłoniły do dalszej rozbudowy i unowocześnienia form pracy Kliniki.

W roku 1972 utworzono, jako drugi tego typu ośrodek w kraju, Pracownię Immunologiczną. Od 1.03.1987 r. stała się ona Samodzielną Pracownią Immunodermatologii. Funkcję kierownika tej placówki powierzono prof. Anicie Lutowieckiej-Wranicz. Od 1992 r. do 1999 r. kierownikiem Pracowni była prof. Anna Sysa-Jędrzejowska, a następnie, prof. Elżbieta Waszczykowska. W 2011r., pracownicy zakładu zostali włączeni w skład Kliniki Dermatologii i Wenerologii.

W latach 1973-2000 Klinika prowadziła Ośrodek Naukowo – Badawczy Chorób Skóry w Lądku Zdroju. Opracowano wyniki leczenia balneologicznego chorych z wypryskiem rąk, łuszczycą, atopowym zapaleniem skóry, pokrzywką wraz z oceną odczynowości skóry przed i po leczeniu w tych dwóch ostatnich schorzeniach.

Po 22 latach twórczej pracy na stanowisku kierownika Kliniki zmarł 9.09.1989 r. prof. Antoni Czernielewski. Na to stanowisko została mianowana 1.12.1989 r. prof. Anita Lutowiecka-Wranicz. Jej niespodziewana śmierć 22.09.1991 r. była dla wszystkich bolesnym przeżyciem. Kierownikiem Kliniki został od 16.07.1992 r. prof. Anastazy Omulecki, wieloletni pracownik tej placówki. Funkcję tę pełnił do czasu przejścia na emeryturę we wrześniu 1999 roku. Na stanowisko kierownika Kliniki od 1.10.1999 r. została powołana prof. Anna Sysa-Jędrzejowska, która również pełniła tę funkcję do czasu przejścia na emeryturę, tzn. do 2013 roku.

Jej następcą została prof. Anna Woźniacka, która pełni funkcję Kierownika Katedry i Kliniki Dermatologii i Wenerologii do dnia dzisiejszego. W tym samym roku klinika została przeniesiona do nowego budynku przy placu Hallera 1. W strukturach jednostki pozostają Pracownia Immunologii, Mikologii, Histopatologii, oraz Centrum Fototerapii chorób skóry. Wyposażone w unikalną w skali kraju aparaturę, oraz poradnie przyjmującą dziennie ponad 100 pacjentów. Działają również gabinety krioterapii i fizykoterapii.

Klinika Dermatologii i Wenerologii jest ośrodkiem bardzo prężnym naukowo. Od wielu lat pozostaje w czołówce jednostek o najwyższej punktacji akademickiej. Prowadzi i koordynuje zajęcia ze studentami wydziału lekarskiego, stomatologicznego oraz studiów w języku angielskim.

Pracownicy Kliniki są liderami krajowych i międzynarodowych zespołów badawczych zwłaszcza w dziedzinie chorób pęcherzowych, tkanki łącznej i autoimmunologicznej chorób skóry. Aktualnie prowadzone są liczne naukowe projekty badawcze przy współpracy Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Łódzkiego oraz innymi jednostkami Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Wejście o budynku Kliniki

Podziel się:
A- A A+